2021. aastal tähistame Eesti ja Jaapani ametlike suhete 100. aastapäeva. Jaapan tunnustas 26. jaanuaril 1921 Liitlaste Kõrgema Nõukogu liikmena Eesti Vabariiki de jure.
Juubeliaastaks oleme koostanud Eesti ja Jaapani suhete ajajoone. See on kergelt sirvitav ajalooliste fotode, dokumentide ja artiklite galerii, mis annab ülevaate riikidevaheliste suhete olulisematest ja põnevamatest hetkedest 100 aasta vältel.
NB! Jaapani nimed on kirjutatud jaapani keele reeglite järgi: perekonnanimi eesnimi.
Täname kõiki, kes on andnud oma panuse faktide, fotode ja dokumentide kogumisse!
Head ajarännakut!
KOOSTAJAD:
Kirill Jurkov (Tartu Ülikooli riigiteaduste üliõpilane) ja Ene Selart (Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi lektor)
Eesti suursaatkond Tokios
Eesti välisministeerium
Laiemalt jõuab Jaapan eestlaste teadvusesse 19. sajandi keskpaigas kooliõpikute, maakaartide ja ajalehtede kaudu. Perno Postimehe toimetaja J. V. Jannseni sulest pärineb esimene artikkel Jaapani kohta eestikeelses ajakirjanduses 1857. aastal, kus kurdetakse, et see maa on küll ilus ja rikas ning rahvas terane, aga elanikud sünnivad ja surevad seal “paggana pimmedusses”. Järgnevalt on kodueestlastele Jaapani vahendajateks peamiselt eesti meremehed, kes ajalehtedes avaldatud reisikirjades selle eriskummalise maa kohta mitmesuguseid teateid kirjutavad ning ka kodustele lugejatele õpetussõnu jagavad, mida võiks Jaapani eeskujul paremini teha.
Eesti ja Jaapani vaheliste suhete üks kõrghetki on Vene-Jaapani sõja aastad 1904-1905, mil ligi kümme tuhat eesti meest kaugele lahingutandrile saadetakse. Ei varem ega hiljem pole Jaapan olnud igapäevaselt nii paljude eestlaste keeles ja meeles. Nendest kahest sõja-aastast on tänaseks kirjalikku tunnistust andmas vaid eestikeelsed ajalehed: pea igas lehenumbris ilmusid siis uudised lahingutest ja teated olukorrast Jaapanis, aga ka kirjeldused jaapani kommetest, kultuurist, ajaloost ning kõige vahetumate sõnumitena eestlaste kirjad kodustele kaugelt võitlusväljalt.
Ene Selart (Tartu Ülikool)
28.02.1928 esitas Jaapan Varssavi saatkonna kaudu Eestile kaubanduslepingu projekti. Projekt põhines Jaapani 1925. aasta lepingul Tšehhoslovakkiaga. 27.08.1928 edastas Eesti saadik Varssavis Otto Strandman Jaapanile vastuettepanekud. Läbirääkimised venisid 1930. aasta sügiseni, kui lõpuks jõuti kooskõlastatud tekstini. Esialgu jäeti leping siiski alla kirjutamata.
Jaapani saadik Sakuma lahkumas hotell Palace´ist, et minna Eesti Vabariigi riigivanemale K. Pätsile volitusi esitama. Vasakul saadik Sakuma, keskel Jaapani sõjaväeatašee Onodera ja paremal Välisministeeriumi protokolliülem Sarepere. (20.05.1937). Foto: EFA.2.0-27473
Jaapani keiserliku paari ajaloolise visiidi ühe osana toimus 24.05.2007 Tallinna Lauluväljakul kontsert “Rõõm laulust”, millel esines selleks puhuks loodud 3000 lauljast koosnev ühendkoor. Sellise väikese laulupeoga tutvustas Eesti külalistele oma unikaalset laulutraditsiooni.
Fotod: Välisministeerium
Foto: Andrus Eesmaa. Foto: Järva Teataja
Aukonsul Harada on edukas ja lugupeetud ettevõtja. Ta on traditsiooniliste kondiitritoodete ja toitlustusasutuste firma Chidoriya Soke ING asutajate järeltulija ning ettevõtte omanik. See ettevõte alustas tegevust 1630. aastal. Harada on lõpetanud majanduse erialal maineka Keio ülikooli Tokios ning täiendanud ennast Hamburgis ja Londonis. Aukonsul kuulub ka mitmete Kansai ettevõtlusorganisatsioonide juhatustesse ja on aktiivne Rotary klubi liige.
2020 veebruaris, napilt enne maailma lukkukeeramist külastas Tallinnat NHK sümfooniaorkester, alustades just siit oma Euroopa-tuuri. Ligi sajandipikkuse ajalooga väärikat orkestrit juhatab nüüd juba kuuendat hooaega Paavo Järvi, kelle side Jaapani muusikutega on erakordselt vahetu ja tundlik. Kontserdil osales solistina maailmakuulus Argentiina tšellist Sol Gabetta. Kontserdil kõlasid Robert Schumanni Tšellokontsert, Jaapani ühe tuntuima helilooja Toru Takemitsu “How slow the Wind” ja kummardusena siinsele publikule Heino Elleri “Kodumaine viis.
Lisaks juhatab maestro Järvi Eesti Festivaliorkestrit, mis tegi kontserttuuri Jaapanis 2019.
EFO kontsert Suntory Hallis. Paavo Järvi koos solist Midoriga.
Hiroshima Animafilmide Festival on üks vanimaid ning olulisimaid animafilmisündmusi Aasias ja kogu maailmas, mis toimub iga kahe aasta tagant. Sündmus toimus Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi raames.
Lisaks toimus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva raames KUMU organiseeritud Kaljo Põllu näitus Okuni pühamus (Shizuoka, 2018) ja Sakus (Nagano, 2019) ning osalemine EL filmi-ja kirjandusfestivalidel.
Minu varasem kokkupuude Eestiga ulatub 25 aastat tagasi kui külastasin aeg-ajalt Eestit töötades Jaapani diplomaadina Soomes. Sel ajal ei olnud Eestis veel Jaapani suursaadikut ja seetõttu aitasin ma Eestis olevat konsulaati nende töös. Ma mäletan sellest ajast, kuidas mind võlus kaunis ja lummav Tallinna vanalinn oma keskaegse pärandiga. Seetõttu tunnen, et mul on kõige õigem öelda, et ma mitte ei saabunud just Eestisse, vaid et tulin Eestisse tagasi.